اخبار

بیست‌اُمین کنفرانس و نمایشگاه جهانی انرژی هیدروژنی، WHEC2014

بیست‌اُمین کنفرانس و نمایشگاه جهانی انرژی هیدروژنی، WHEC2014
بیست‌اُمین کنفرانس و نمایشگاه جهانی انرژی هیدروژنی، WHEC2014 در مرکز کنوانسیون کیمدائجونگ شهر گوانگجو کره جنوبی برگزار شد و فرصتی برای مرور مجدد انرژی هیدروژنی و اقتصاد آن، به اشتراک‌گذاری تحقیقات انرژی‌های نو با محوریت تشکیل بازار انرژی هیدروژنی و فراهم کردن زیرساختی برای صنعتی‌سازی انرژی هیدروژنی به‌وجود آورد.
WHEC مشهورترین کنفرانس در زمینه‌ی انرژی هیدروژنی و پیل‌های سوختی است که به همت انجمن بین‌المللی انرژی هیدروژنی (IAHE) هر دو سال یک‌بار در نقطه‌ای از جهان برگزار می‌گردد.
WHEC میزبان بیش از 10 هزار شرکت‌کننده از بیش 60 کشور جهان است. این کنفرانس فرصت‌های زیادی را برای شرکت‌کنندگان، غرفه‌داران و حامیان مالی جهت به اشتراک گذاشتن و تبادل اطلاعات علمی با پیشگامان جهانی در جوامع علمی، صنایع و دولت‌ها فراهم می‌آورد. نمایشگاه WHEC، انواع کاربردهای انرژی هیدروژنی و پیل‌های سوختی را توسط شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی به نمایش می‌گذارد.
این کنگره‌ی دوسالانه، در تابستان امسال به میزبانی کره‌ای‌ها و با دعوت صمیمانه‌ی اعضای KHNES (جامعه‌ی انرژی نو و هیدروژنی کره جنوبی) از اعضای IAHE در مرکز کنوانسیون کیمدائجونگ شهر گوانگجو برگزار شد تا همه شرکت‌کنندگان علاوه بر به اشتراک گذاشتن و تبادل اطلاعات علمی، از مهمان‌نوازی کره‌ای‌ها لذت ببرند. این برنامه شامل سخنرانی، کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه مربوط به محصولات انرژی هیدروژنی و پیل‌های سوختی، ضیافت شام، رویدادهای فرهنگی و تور فنی بود. در مجموع در این رویداد مهم، 2000 شرکت‌کننده‌ی بین‌المللی و 8000 شرکت‌کننده‌ی داخلی حضور داشتند و حدود 100 غرفه برپا شد.
برگزاری یک پانل تعاملی با تأکید ویژه بر هیدریدهای فلزی، مواد و مفاهیم جدید و ذخیره‌سازی شیمیایی هیدروژن از ویژگی‌های جالب توجه این کنفرانس بود. علاوه بر این پانل مباحثه‌ای، ارائه‌هایی در خصوص موارد زیر صورت گرفت:
• فناوری‌های تولید و خالص‌سازی، ذخیره‌سازی هیدروژن
• ایستگاه‌های هیدروژنی
• تولید هیدروژن با استفاده از انرژی اتمی
• استانداردسازی و قوانین ایمنی و آیین‌نامه‌ها
• خودروهای پیل‌سوختی
• تشکیل شبکه‌ای برای فعالیت‌های جهانی
• نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی، اقتصاد و بازارهای ویژه
به‌علاوه شرکت‌کنندگان مطالعات موردی و نتایج تحقیقات خود را در این کنفرانس ارائه نمودند. از مجموع این مقالات حدود 100 مقاله در شماره‌ی ویژه‌ای از مجله‌ی بین‌المللی انرژی هیدروژنی به چاپ خواهد رسید.
در WHEC2014 جلسات ویژه‌ای برگزار گردید:
• سمپوزیوم دانشمندان جوان 
• سمپوزیوم سیاست انرژی هیدروژنی کشورهای پیشتاز
• جامعه‌ی انرژی نو و هیدروژنی کره جنوبی
• پیمان اجرای هیدروژن (HIA) آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) 
• ایمنی هیدروژن و استانداردسازی بین‌المللی با توجه ویژه بر آسیا
• تحقیقات همگرا برای مواد مایع‌شده با استفاده از تبرید مغناطیسی

سخنرانان مشهوری در حوزه‌ی هیدروژن و پیل‌سوختی به این کنفرانس دعوت شده بودند تا نظریه‌های خود را به اطلاع علاقمندان و فعالان هیدروژن و پیل‌سوختی برسانند؛ از جمله ژان‌لوک Delplanke، رئیس واحد برنامه FCH JU که با ارائه‌ای تحت عنوان «کمیته‌ی هیدروژن و پیل‌سوختی اروپا: گذشته، حال و آینده» در این کنفرانس حضور یافت.
Elygrid یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی بود که در WHEC2014 که با دو سخنرانی از بنیاد هیدروژن آراگون و پژوهشکده یولیش ارائه گردید. این پروژه با عنوان «توسعه‌ی یکپارچه‌سازی الکترولایزرهای پرفشار آلکالینی برای تولید برق/هیدروژن از انرژی‌های تجدیدپذیر جهت ایجاد توازن در شبکه» به شناسایی شکاف‌های فنی الکترولایزرها و تعریف پیشرفت‌های مورد نیاز برای انواع روش‌های الکترولیز آب به منظور رقابت با سایر دستگاه‌های تولید هیدروژن پرداخته است.
در سخنرانی دیگری، یان ویلیام‌سون، مدیراجرایی شرکت AFC Energy و رئیس انجمن هیدروژن اروپا به نکاتی کلیدی اشاره کرد. وی چشم‌انداز اروپا در بخش پیل‌سوختی را برای شرکت‌کنندگان به‌خوبی ترسیم کرد و از این فرصت برای ارائه یک نمای کلی از شرکت خود استفاده کرد. او با تشریح پروژه‌ی نمایشی کلیدی این شرکت یعنی پروژه Power Up به برجسته‌سازی طرح‌های فعلی حمایتی صنعت پرداخت. 
در حاشیه این کنفرانس تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه صنعتی مالزی (UTM) و شرکت کانادایی هیدروژنیکس به امضا رسید که به موجب آن دو طرف متعهد شدند همکاری خود را در زمینه‌ی توسعه‌ی سامانه‌های یکپارچه‌ی پیل‌سوختی پلیمری هیدروژنی پربازده گسترش دهند. 
گفتنی است در این کنگره‌ی دوسالانه، جلسه‌ی نشست رو در رویی برای شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در زمینه‌ی انرژی‌های نو و هیدروژنی برگزار گردید و فرصت خوبی برای بررسی روند صنعت هیدروژن و پیل‌سوختی فراهم شد. همچنین در کنار آن با برگزاری یک جلسه‌ی توجیهی کسب و کار، بهترین سیاست‌های انرژی هیدروژنی به اشتراک گذاشته شد. 
در پایان همه‌ی شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان با کمال رضایت از برگزاری این رویداد سطح بالا، جلسه‌ی اختتامیه را ترک گفتند.
WHEC2016 دو سال دیگر در اسپانیا و در شهر زاراگوزا برگزار خواهد شد.
۲۷ آبان ۱۳۹۳ ۱۱:۰۹
نشریه هیدروژن و پیل سوختی شماره93 |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید