هیدروژن / پرسش های متداول

مزایای پیل سوختی نسبت به باتری چیست؟

پیل‌های سوختی و باتری‌ها از این نظر که نیروی الکتریکی در هر دو از طریق یک واکنش شیمیایی به دست می‌آید، مشابه می‌باشند. در یک باتری واکنشگرهای شیمیایی در باتری ذخیره می‌شوند. این مواد در طول واکنش مورد استفاده قرار می‌گیرند و سپس باتری باید مجدداً شارژ شده و یا دور انداخته شود. در یک پیل‌سوختی، واکنشگرها (سوخت‌ها) در بیرون ذخیره می‌شوند. بنابراین تا زمانی که سوخت تأمین می‌شود تولید الکتریسیته ادامه خواهد داشت. به طور خلاصه، یک خودروی پیل‌سوختی به جای شارژ مجدد نیازمند سوختگیری مجدد می‌باشد.
پیلهای سوختی حجم کمتر ، دانسیته انرژی بالاتر و تنوع کاربرد نسبت به باتریها دارند و با انواع سوختها سوختگیری می شوند.

تولید هیدروژن با استفاده از روش الکترولیز را توضیح دهید؟

روش الکترولیز اولین بار در سال1830 میلادی توسط دانشمند انگلیسی میشل فارادی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. در این روش، جریان برق ‌مستقیم از میان محلولی که شامل آب و الکترودها می‎باشد، عبور داده می‎شود و گازهای هیدروژن و اکسیژن از آب تولید می‎شود. هر سلول الکترولیز شامل دو الکترود است که داخل محلول الکترولیت غوطه‎ور می‎باشد ‌که این دو الکترود به یک منبع تغذیه جریان مستقیم متصل می‎باشند. پتانسیل الکتریکی لازم ما بین الکترودها اعمال می‎گردد و هیدروژن و اکسیژن روی کاتد و آند جداگانه جمع می گردد.

انواع روشهای تولید هیدروژن از منابع غیرفسیلی(تجدیدپذیر) را نام ببرید؟

الکترولیز آب، فتوالکتروشیمیایی،سولفید هیدروژن، بیوشیمیایی،سیکل ترموشیمیایی، ترمولیز آب،گازی سازی مواد زیست توده و پیرولیز،رادیولیز...

انواع فناوریهای عرضه و ذخیره سازی هیدروژن را نام ببرید؟

الف) فناوری ذخیره سازی:
امروزه سیستمهای ذخیره سازی هیدروژن جهت مصارف حمل و نقل مشتمل بر ذخیره به اشکال ذیل می‎باشد:
· ذخیره ‌سازی هیدروژن بصورت گاز در مخازن فولادی و کامپوزیتی
· ذخیره ‌سازی هیدروژن بصورت مایع در مخازن فوق سرد
· ذخیره سازی هیدروژن به کمک آلیاژهای فلزی مخصوص
ب) فناوری انتقال و توزیع هیدروژن:
روشهایی که به منظور انتقال هیدروژن به اشکال گاز، مایع و جامد استفاده می‎شود، اثرات فنی‌ـ اقتصادی چشمگیری بر فرایند تولید تا مصرف هیدروژن خواهد داشت. سه روش متداول که برای انتقال هیدروژن می‎توان استفاده نمود، عبارتند از:
· انتقال از طریق خطوط لوله
· انتقال از طریق جاده و راه آهن
· انتقال از طریق دریا

کاربرد پیل سوختی در شبکه انتقال و توزیع چیست؟

این سیستم ها به عنوان مولدهای غیرمتمرکز(DG) می توانند به شبکه برق متصل شوند و برق تولید کنند. در سیستم های برق اضطراری برای اماکن حساس به عنوان مولدهای مستقل از شبکه برای ارائه خدمات در محل نصب می شوند و انرژی مورد نیاز را با بازدهی کلی بالاتر و آلایندگی کمتر نسبت به سیستم های DG متداول تولید می کنند. در سیستم های پشتیبان پیل های سوختی جای کمتری را نسبت به باتری ها اشغال کرده و در گستره وسیع تری تولید توان می کنند.

خواص سوخت های متداول را با سوخت هیدروژنی مقایسه کنید؟

در جدول‌ ذیل ایمنی هر یک از سوختهای گازوئیل، متان و هیدروژن با هم مقایسه شده اند.
خواص هیدروژن
 

انواع فناورهای تولید هیدروژن از منابع فسیلی را نام ببرید؟

هیدروژن از روشهای زیر تولید می شود:
· اکسیداسیون جزئی نفت سنگین
· مبدل گاز طبیعی با پروسه تبدیل گاز توسط بخار
· گازی شدن زغال سنگ
· فرایند بخارـ آهن

کاربرد پیل سوختی چیست؟

یل‌سوختی فن‌آوری انعطاف‌پذیر با گستره وسیعی از کاربردها از ابزارهای الکترونیکی کوچک تا خودروها و نیروگا‌ه‌های بزرگ می‌باشد. کاربردهای عمده پیل‌های سوختی در سه دسته حمل و نقل، نیروگاهی و مولدهای قابل حمل طبقه‌بندی می‌گردد.
همچنین پیل‌های سوختی در مکان‌هایی که دسترسی به شبکه دشوار یا پر هزینه می‌باشد، مناسب هستند. در این کاربرد با استفاده از سیستم پیل‌سوختی نیاز به ساخت خطوط برق جدید بر طرف خواهد شد.

انواع پیل سوختی چیست؟

پیل‌های سوختی دارای انواع مختلفی می‌باشند که بر اساس نوع الکترولیت به کار رفته در آنها طبقه‌بندی می‌شوند. معروف‌ترین انواع آنها قلیایی، کربنات مذاب، اسید فسفریک، پلیمری، اکسید جامد، متانولی می‌باشند. معمولاً در وسایل نقلیه پیل‌های سوختی پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع دیگر پیل‌های سوختی برای کاربردهای نیروگاهی و تولید گرما و الکتریسیته در ساختمان‌ها قابل استفاده می‌باشند.

مزایای پیل سوختی چیست؟

از دیدگاه زیست محیطی در پیل‌های سوختی، بازده سوختی بسیار بالا و قابل دستیابی است و آلاینده‌های تولیدی بسیار اندک می‌باشند. پیل‌های سوختی قادر به کار با انواع مختلفی از سوخت‌ها می‌باشند. علاوه بر آن، ازآنجا که از واکنش‌های الکتروشیمیایی در تولید الکتریسیته استفاده می‌شود، این پیل‌ها شامل هیچ بخش متحرکی نیستند. این خصوصیات آنها را از لحاظ عملیاتی بسیار ساده، بدون صدا و قابل اطمینان نموده است.

هدف از توسعه پیل سوختی چیست؟

توجه جهان بر روی پیل‌های سوختی به دلیل منافع اجتماعی بسیار آن است. پیل‌های سوختی به طور چشمگیری موجب کاهش آلاینده‌ها و نشر گازهای گلخانه‌ای می‌شوند و در نتیجه از نگرانی‌های جهانی در گرم شدن کره زمین می‌کاهند. به علاوه تولید هیدروژن از منابع خانگی موجب کاهش وابستگی به وارادات سوختی خواهد گشت. به علاوه پیل‌های سوختی، انرژی با ضریب اطمینان و بازدهی بالا تولید می‌کنند.

پیل سوختی چیست؟

پیل‌سوختی ابزاری الکتروشیمیایی است که به شکلی مؤثر، به آرامی و بدون احتراق الکتریسیته تولید می‌نماید. سوخت هیدروژن که می‌تواند از آب یا منابع هیدرکربنی نظیر گاز طبیعی، متانول یا محصولات نفتی به دست آید؛ به منظور تولید الکتریسیته با اکسیژن (موجود در هوا) ترکیب می‌شود. بر خلاف یک موتور معمولی، پیل‌سوختی بدون احتراق سوخت انرژی تولید می‌نماید و بنابراین می‌تواند بسیار مؤثرتر و پاک‌تر باشد.